​​«Спектр-РГ» виявила «пробудження» чорної діри

Рентгенівська обсерваторія «Спектр-РГ» зареєструвала «пробудження» чорної діри в подвійній системі 4U 1755-338. До цього, протягом більш ніж 2 десятків років, вона перебувала в стані спокою.

Поглинання речовини чорною дірою у поданні художника. Джерело: wikipedia.org

4U 1755-338 була відкрита у 1970 р. та за різними оцінками вона знаходиться на відстані від 13 до 30 тис. світлових років від Сонця. Система є мікроквазаром, який складається зі звичайної зірки головної послідовності та надкомпактного об’єкта, що рухається навколо неї по орбіті невеликого радіуса. Отже, астрономи вважають, що цей об’єкт — чорна діра зоряної маси.

Орбітальний період чорної діри становить всього 4,4 години. Через невелику відстань до свого зіркоподібного «сусіда», вона поступово перетягує на себе його речовину. Цей процес супроводжується виділенням великої кількості рентгенівського випромінювання.

У 1996 р. джерело 4U 1755-338 перейшов у стадію спокою й відтоді не виявляв особливих ознак активності. Однак дані «Спектр-РГ» свідчать про те, що за останній час потік рентгенівського випромінювання від цієї системи помітно виріс. Зростання яскравості говорить про те, що чорна діра знову приступила до поглинання речовини свого сусіда.

За матеріалами: https://www.roscosmos.ru