​​Hubble сфотографував “Космічний риф”

24 квітня телескоп Hubble відзначив свій 30-річний ювілей! Саме в цей день 1990 р. орбітальна обсерваторія піднялася в космос на борту шаттла Discovery. На честь цієї події, група супроводу місії опублікувала зроблену телескопом барвисту фотографію, на якій видно 2 емісійних туманності NGC 2014 та NGC 2020. Вони розташовані у Великій Магеллановій Хмарі (ВМХ) — карликовій галактиці, яка вважається найбільшим супутником Чумацького Шляху. Відстань до неї оцінюється в 163 тис. світлових років.

Емісійні туманності NGC 2014 та NGC 2020. Джерело: NASA, ESA, and STScI

Перша туманність знаходиться у правій частині знімка зверху, друга — в лівій частині знизу.
Прізвисько «Космічний риф» ці об’єкти отримали завдяки своєму зовнішньому вигляду. Вони світяться, тому що їх речовина іонізується випромінюванням гарячих молодих зірок, які розташовані всередині них.

«Космічний риф» є частиною величезного регіону зореутворення. Незважаючи на відносно невеликі розміри, в порівнянні з Чумацьким Шляхом, ВМХ активно «виробляє» нові світила, значно перевершуючи за цим показником нашу Галактику.

Ширококутне зображення неба навколо туманностей NGC 2014 і NGC 2020. Джерело: ESA/Hubble, Digitized Sky Survey 2. Acknowledgement: Davide De Martin

У NGC 2014 домінують молоді зірки, маси яких, в середньому, перевершують сонячну. Вони проживуть яскраве, але вельми коротке життя — не довше декількох мільйонів років. Червоний колір туманності обумовлений випромінюванням атомів водню, що виникають при «об’єднанні» протонів та електронів.

Що стосується NGC 2020, то вона виглядає так завдяки зірці класу Вольфа-Райе, розташованій в її центрі. Її маса більша за сонячну в 15 разів, а світимість — у 200 тис. разів. Вона досить активно викидає в навколишній простір свою речовину, яка сформувала характерну структуру, помітну на знімку. Яскравий синій колір туманності обумовлений газоподібним киснем, розігрітим приблизно до 11 000 °C. Та всього за пару мільйонів років це світило завершить своє існування спалахом наднової.

За матеріалами: https://www.spacetelescope.org