​MRO сфотографував пиловий смерч на Марсі

Червона планета відома пиловими бурями, які часом здатні охоплювати її більшу частину. Але це відбувається рідко. Куди частіше на Марсі формуються невеликі пилові смерчі. Вважається, що вони виникають через сильні температурні перепади — днем ​​марсіанська поверхня може нагрітися до плюсової позначки, в той час як атмосфера, як і раніше, залишається холодною.

NASA/JPL-Caltech/університет Аризона

Найчастіше пилові смерчі утворюються влітку, коли на Марсі підіймаються найсильніші вітри. Через розрідженість атмосфери вони не становлять особливої ​​небезпеки для апаратів, що досліджують планету. При певних обставинах зустріч з ними, навпаки, здатна продовжити термін життя земних посланців: відомі випадки, коли смерчі очищали поверхню сонячних батарей роверів Spirit й Opportunity.

NASA/JPL-Caltech/університет Аризона

На зображенні один з таких смерчів, який виник у жовтні 2019 року на території Amazonis Planitia. Знімок був зроблений камерою з високою роздільною здатністю HiRISE, встановленої на апараті MRO. Виходячи з розмірів тіні, планетологи оцінили висоту «пилового стовпа» в 650 м при діаметрі воронки близько 50 м. Це далеко не рекордний показник — в минулому MRO фотографував смерчі висотою до 20 км.

За матеріалами: https://www.uahirise.org