Нові відкриття завжди вражають, особливо коли йдеться про супутники Юпітера. Нещодавно на супутнику Іо, найвулканічнішому об’єкті у Сонячній системі, був виявлений новий вулкан. Його виверження вкрили лавою територію площею 285 км2 — це майже вдвічі більше, ніж площа Деснянського району Києва. Цей вулкан помітив космічний апарат NASA Juno під час прольоту в лютому 2024 року на відстані 2530 км від поверхні Іо.
Зображення вулкана вперше показали на Європланетному науковому конгресі у Берліні. Вони були зроблені камерою Junocam, яка знімає у видимому оптичному спектрі. На знімках 1997 року, зроблених апаратом Galileo, цей регіон Іо був пустельним, але тепер тут утворилася складна вулканічна структура. За словами Майкла Рейвіна з Malin Space Science Systems, вулкан виник з нічого за останні десятиліття.
Навколо вулкана можна побачити червоні плями — це сірка, яка вивергається й осідає на поверхню, а також замерзлі відкладення, що виникли через випаровування речовин навколо двох великих лавових потоків, кожен з яких простягнувся на понад 100 км.
Космічний апарат Juno продовжує збирати нові дані про Іо. Під час цього ж прольоту були помічені острови й круті гори всередині лавового озера — місця, що нагадують фантастичні світи.
Місія Juno розпочалася у 2011 році для дослідження Юпітера та його супутників. З моменту прибуття до планети 2016-го апарат перебуває на орбіті з періодом 53 дні, що дає можливість досліджувати як сам газовий гігант, так і його супутники — Іо та Європу. Знімки із JunoCam є загальнодоступними, тому кожен може аналізувати й створювати власні зображення.
Іо перебуває на відстані 740 млн км від Землі, й науковці продовжують вивчати його. Вулкани Іо, яких налічується близько 400, роблять його схожим на молоду Землю. Дослідження цього супутника допомагає вченим краще розуміти процеси формування планет та їхніх геологічних особливостей, таких як гори.
Раніше ми повідомляли про те, як Juno здійснив рекордний проліт повз вулканічний супутник Юпітера.
За матеріалами sciencealert.com