У проєкту місячного ядерного реактора виникли проблеми

З червня 2022-го кілька команд розробляють для місячної програми Artemis проєкт ядерного реактора. Однак скорочення бюджету NASA становить йому явну загрозу. Експерти радять агенції здійснити низку заходів, аби цей задум таки реалізувався.

Ядерний реактор для Місяця
Ядерний реактор для Місяця. Джерело: NASA

Ядерний реактор для Місяця

У червні 2022 року NASA розпочала проєкт зі створення ядерного реактора для бази на Місяці, яку вони планують збудувати у межах проєкту Artemis. Для цього вони обрали три команди: представників Lockheed Martin, Westinghouse and IX. Остання є спільною ініціативою Machines та X-Energy.

Кожній із них виділили по 5 млн доларів і доручили кожній розробити свій проєкт енергетичної установки на основі ядерного поділу. При цьому особливо жорстких умов перед ними не ставили. Це має бути пристрій потужністю у 40 кВт, вага якого не перевищуватиме 6 тонн. Пропрацювати він має не менш як 10 років.

Куратором проєкту, крім NASA, виступає Міністерство енергетики США. Після того, як усі три команди представлять свої розробки, фахівці оберуть із них одну, на основі якої побудують діючу модель, яку і випробують на Місяці у межах другого етапу проєкту.

Проблеми з фінансуванням

Однак за рік, що минув, у проєкту виникли величезні труднощі. Насамперед вони стосуються скорочення фінансування NASA, про яке було оголошено у липні 2023 року. Ніхто не знає, коли саме мав початися другий етап проєкту, але було відомо, що його вартість становила близько мільярда доларів.

Що тепер буде, не можуть сказати навіть фахівці. У Конгресі США відбувається розкол, і майже напевно протягом наступних двох фіскальних років старт другої фази не розпочнеться навіть у випадку, якщо команди розробників зможуть представити вдалі проєкти.

Крім того, ядерний реактор буде конкурувати з іншими розробками, які життєво необхідні для реалізації програми Artemis. Цілком може статися так, що в найближчі роки США освоюватимуть Місяць без створення нових джерел енергії.

Що радять NASA

Проте фахівці дуже не радять NASA зупиняти цей проєкт. Саме зараз ядерна енергетика отримала імпульс до розвитку і якщо зараз усе згасне, то знову почати розробки за кілька років може бути важко.

Зокрема, Вінс Білардо, промисловий консультант команди IX, вважає, що якщо ядерний реактор не збудувати, то тривалість місій на поверхні Місяця становитиме не більш як 20 діб. Після цього астронавтам доведеться повертатися на Землю.

Тому він радить NASA, навіть якщо фінансування основного проєкту буде припинено, вкладатися у розвиток допоміжних технологій, за які потім можна буде вчепитися. Також він пропонує об’єднати проєкти ядерного реактора для Місяця та силової установки для кораблів, що працює на тому ж принципі, та розглянути можливість створити збільшену версію пристрою, яка матиме потужність у 100 кВт.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Минула неділя виявилася найспекотнішим днем в історії Землі
Як від Землі до Місяця: астрофотограф зазнімкував величезний протуберанець
Зображення від українського аматора стало фото дня у NASA
«Зрізати шлях» до Венери: JUICE готується до історичного подвійного прольоту Місяця та Землі
Небезпека для астронавтів: ліки швидко зіпсуються під час подорожі до Марса
Рекордне число супутників і космічного сміття: ESA опублікувала звіт про ситуацію на навколоземній орбіті
Магнітне поле: які планети насправді придатні для життя
Обсерваторія Chandra відзначає 25 років у космосі колекцією приголомшливих світлин Всесвіту
Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с