NASA провела краш-тести капсули для повернення марсіанського ґрунту

Фахівці Дослідницького центру Ленглі провели серію випробувань прототипу капсули, яку передбачається використовувати в місії MSL (Mars Sample Return). У її межах NASA та ESA планують повернути на Землю зразки марсіанських порід, які будуть зібрані ровером Perseverance.

https://youtu.be/1MzovUXnkKw

Під час тестів прототип капсули спочатку скидався з вежі, а потім — з гелікоптера. Останнє випробування провели у штаті Юта на території полігону, який планується використовувати як місце посадки реальної MSL.

Проєкт місії передбачає, що капсула MSL не буде оснащена парашутом. Вона має вдаритися об поверхню на швидкості вільного падіння (приблизно 200 км/год). Це дозволить знизити масу космічного апарата, але водночас висуває додаткові вимоги до конструкції капсули, яка має витримати удар та зберегти зразки.

Тому тести також проводились без парашута. Фахівці NASA вивчили, як прототип повівся під час удару, а також дослідили кратер, що утворився на поверхні полігону. Надалі ця інформація буде використана при створенні реальної капсули.

У разі отримання схвалення, місія MSL може бути запущена вже 2026 року з доставленням марсіанського ґрунту 2031-го. Нагадаємо, що Китай також розробляє місію щодо повернення на Землю проби речовини Червоної планети. Наразі її запуск запланований на 2028 рік.