Можливе зображення екзопланети α Центавра

Найближча до нас зоряна система Толіман (α Центавра) складається з трьох зірок: пари двох сонцеподібних світил і гравітаційно пов’язаного з ними червоного карлика Проксими Центавра. Біля останнього вже виявили як мінімум дві екзопланети, орбіта однієї з яких проходить у так званій зоні заселеності. Та справа в тому, що червоні карлики періодично переживають дуже потужні спалахи, і це викликає сумніви в можливості формування життя в його околицях.

У зв’язку з цим великий інтерес для астрономів представляє пошук екзопланет у двох основних компонентів системи, які нагадують наше Сонце та «поводяться» набагато спокійніше. В останні роки кілька команд дослідників зробили заяви про відкриття таких тіл, але відтоді вони не були підтверджені.

Схема зони заселеності α Центавра. Джерело: K.Wagner et al.

10 лютого група американських астрономів опублікувала статтю про можливе відкриття екзопланети, що обертається в зоні заселеності найяскравішої зірки системи α Центавра (компонент А). Особливістю відкриття стало те, що воно було зроблене не непрямими методами, а безпосередньо. У 2019 році вчені провели серію спостережень α Центавра A за допомогою Дуже великого телескопа ESO. Їм удалося зареєструвати крихітну точку в безпосередній близькості від зірки. Вона відповідає об’єкту розміром із Нептун. Звичайно, такі тіла не мають твердої поверхні, але можуть мати великі скелясті супутники.

Зображення оточення α Центавра А, отримане VLT ESO, зі знайденою ним світлою точкою, яка, можливо, відповідає екзопланеті. Джерело: K.Wagner et al.

Варто наголосити, що дослідники досі уникали резонансних заяв. На їхню думку, знайдений об’єкт не є артефактом зображення або фоновим джерелом. Але при цьому вони не виключають, що може існувати якесь інше пояснення. Для підтвердження або спростування існування екзопланети будуть необхідні додаткові спостереження за участю як наземних телескопів, так і космічних обсерваторій наступного покоління — таких, як JWST і RST.

За матеріалами: https://www.nature.com