Chandra зафіксував рентгенівське випромінювання Урана

Космічна обсерваторія Chandra вперше зареєструвала рентгенівське випромінювання, що викидається Ураном. Астрономи вважають, що ця знахідка допоможе розкрити деякі таємниці крижаного гіганта.

Рентгенівське зображення Урана. Джерело: NASA/CXO/University College London/W. Dunn et al/W.M. Keck Observatory

Рентгенівське випромінювання несе інформацію про багато властивостей небесних тіл, зокрема про їхню взаємодію із сонячним вітром, і про процеси, що відбуваються в атмосфері та магнітосфері. Його зафіксували від більшості планет Сонячної системи, комет, Плутона та Іо. А ось спостереження за крижаними гігантами Ураном і Нептуном довгий час не приводили до успіху. Але тепер це змінилося.

Група британських астрономів опублікувала результати спостережень за Ураном, виконаних рентгенівським телескопом Chandra у 2002 і 2017 роках. Їм вдалося виявити спалахи, що відповідають рентгенівському випромінюванню. При цьому його потік у 2002-му був значно сильнішим. Дослідники пов’язують цю обставину з підвищеною сонячною активністю того року.

На думку вчених, основна частина рентгенівського випромінювання походить від атмосфери та кілець Урана. У випадку з кільцями, воно утворюється внаслідок зіткнень заряджених частинок із радіаційних поясів планети з їхніми частинками. У випадку з атмосферою, випромінювання виникає внаслідок розсіювання рентгенівських променів сонячного спектра.

Свою роль також можуть зіграти й полярні сяйва. Точний механізм їхнього утворення на Урані досі залишається загадкою для астрономів. Річ у тім, що вісь обертання сьомої планети майже паралельна площині її орбіти, а магнітні полюси зміщені та не збігаються з географічними. Це робить полярні сяйва Урана надзвичайно складними та мінливими.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Старт SpaceX Crew-9 вчергове перенесли на пізнішу дату
Чи може міжзоряний квантовий зв’язок залучити Землю або розв’язати парадокс Фермі?
10 мільярдів градусів: новий японський телескоп розкрив таємниці загиблої зорі
Туристична капсула Neptune піднялась на висоту 30 км під час випробування
Астрономи знайшли галактику, яка втратила свій «хвіст»
Другий пояс Койпера? Сонячна система може бути набагато більшою, ніж ми думали
Потенційно небезпечний астероїд у формі арахісу пролетів поруч із Землею
Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета