Міжнародна команда дослідників оголосила про відкриття трьох раніше невідомих позасонячних світів. Особливість знахідки полягає в тому, що вони обертаються навколо зір, які раніше нагадували наше Сонце. Але ці світила вже вичерпали запаси водневого термоядерного палива, зійшли з головної послідовності та розпочали процес перетворення на червоних гігантів.
Одна зі знайдених екзопланет обертається навколо червоного гіганта HD 4760, розташованого на відстані 1780 світлових років від Сонця. В результаті спостережень, що загалом розтягнулися на 9 років, вчені виявили, що навколо світила обертається об’єкт, маса якого приблизно в 14 разів перевершує юпітеріанську. Отже, він знаходиться на кордоні, що розділяє газові гіганти та коричневі карлики.
Такий тривалий час, що знадобився для підтвердження існування екзопланети, пов’язаний, як з її значним періодом обертання (434 дні), так і з особливостями зорі. На поверхні червоних гігантів часто утворюються гігантські плями, які досить складно відрізнити від транзитів планетоподібних супутників.
Друга планета обертається навколо зорі TYC 0434-04538-1, що розташована на відстані 2030 світлових років. Це газовий гігант, у шість разів важчий за Юпітера. Період його обертання становить 193 дні. З урахуванням радіуса орбіти він, швидше за все, буде знищений зорею в міру її розширення.
Третя екзопланета виявлена поблизу зорі HD 96992 у 1305 світлових роках від Сонця. Її маса порівнянна з юпітеріанською, період обертання дорівнює 514 дням. Астрономам знадобилося 14 років спостережень, щоб підтвердити існування цього об’єкта.
За матеріалами https://phys.org