Астрономи виявили планетоподібні супутники у трьох червоних гігантів

Міжнародна команда дослідників оголосила про відкриття трьох раніше невідомих позасонячних світів. Особливість знахідки полягає в тому, що вони обертаються навколо зір, які раніше нагадували наше Сонце. Але ці світила вже вичерпали запаси водневого термоядерного палива, зійшли з головної послідовності та розпочали процес перетворення на червоних гігантів.

Екзопланета біля червоного гіганта в уявленні художника. Джерело: ANU

Одна зі знайдених екзопланет обертається навколо червоного гіганта HD 4760, розташованого на відстані 1780 світлових років від Сонця. В результаті спостережень, що загалом розтягнулися на 9 років, вчені виявили, що навколо світила обертається об’єкт, маса якого приблизно в 14 разів перевершує юпітеріанську. Отже, він знаходиться на кордоні, що розділяє газові гіганти та коричневі карлики.

Такий тривалий час, що знадобився для підтвердження існування екзопланети, пов’язаний, як з її значним періодом обертання (434 дні), так і з особливостями зорі. На поверхні червоних гігантів часто утворюються гігантські плями, які досить складно відрізнити від транзитів планетоподібних супутників.

Друга планета обертається навколо зорі TYC 0434-04538-1, що розташована на відстані 2030 світлових років. Це газовий гігант, у шість разів важчий за Юпітера. Період його обертання становить 193 дні. З урахуванням радіуса орбіти він, швидше за все, буде знищений зорею в міру її розширення.

Екзопланета в уявленні художника. Джерело: ANU

Третя екзопланета виявлена поблизу зорі HD 96992 у 1305 світлових роках від Сонця. Її маса порівнянна з юпітеріанською, період обертання дорівнює 514 дням. Астрономам знадобилося 14 років спостережень, щоб підтвердити існування цього об’єкта.

За матеріалами https://phys.org

Старт SpaceX Crew-9 вчергове перенесли на пізнішу дату
Чи може міжзоряний квантовий зв’язок залучити Землю або розв’язати парадокс Фермі?
10 мільярдів градусів: новий японський телескоп розкрив таємниці загиблої зорі
Туристична капсула Neptune піднялась на висоту 30 км під час випробування
Астрономи знайшли галактику, яка втратила свій «хвіст»
Другий пояс Койпера? Сонячна система може бути набагато більшою, ніж ми думали
Потенційно небезпечний астероїд у формі арахісу пролетів поруч із Землею
Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета