Астронавти не тупішають на орбіті

Чи знижуються когнітивні здібності астронавтів на орбіті, де їхні організми зазнають впливу численних несприятливих факторів? Нове дослідження не виявило серйозних проблем, але деякі зміни все ж відбуваються.

Чи тупішають астронавти на МКС
Чи тупішають астронавти на МКС? Джерело: phys.org

Астронавти на орбіті

Космос завдає серйозного впливу на організм людини. Мозок — теж частина людського тіла. І на Міжнародній космічній станції астронавтам доводиться використовувати його на повну потужність. Різноманітних складних завдань там вистачає.

При цьому радіація, відсутність сили тяжіння та 19 світанків та заходів Сонця на добу не найкращим чином впливають на тонус м’язів і роботу безпосередньо центральної нервової системи. Тож чи не починають астронавти тупішати на орбіті?

Саме на це запитання спробували відповісти дослідники у статті, нещодавно опублікованій у журналі Frontiers in Physiology. Для цього вони зібрали дані щодо 25 астронавтів, які протягом останніх років працювали на Міжнародній космічній станції.

Все гаразд

Перший і головний висновок, який зробили психологи на основі порівняння тестів астронавтів на Землі та в космосі: жодних загальних ознак деградації когнітивних здібностей, яка тривала б весь політ і потім не зникала б, немає.

Докладніше ж про стан розумового здоров’я астронавтів розповів набір із 10 окремих підтестів, кожен з яких оцінював якусь окрему когнітивну функцію. Їх проводили на початку і в кінці польоту, а також через 10 і 30 днів після приземлення.

Тести показали, що час їхнього виконання протягом польоту в астронавтів зростає. Тобто вони думають набагато повільніше. А ось точність відповідей не страждає. Дослідники зазначають, що гальмування уваги спостерігалося тільки на початку місії, а швидкість обробки інформації не поверталася до земної норми протягом усього польоту.

Однак хвилювання у фахівців усе це не викликало, адже саме ці функції часто дають збій навіть на Землі. Отже, можна із впевненістю сказати, що все гаразд і від космосу не тупішають. Результати дослідження дуже важливі для майбутніх місій на Місяць і Марс.

Джерело phys.org

Новини інших медіа
Дев’ять днів замість 6 тисяч років: суперкомп’ютер створив синтетичний Всесвіт
James Webb розкрив таємниці світлового відлуння залишків наднової Кассіопеї А
Пенсія для космічного ветерана: обсерваторія Gaia припинила наукові спостереження
Гравітаційні хвилі можуть дати нам розуміння швидких радіосплесків
Пожежі ледь не зірвали зв’язок із NASA із зондами Voyager та Juno
TESS виявив щільний субсатурн у подвійній зоряній системі
Оновлений Starship: пряма трансляція сьомого запуску
Подвійний успіх: апарати Blue Ghost і RESILIENCE вирушили в подорож до Місяця
Що було б, якби між Марсом та Юпітером існувала ще одна планета
«Гори» на нейтронних зорях можуть створювати брижі в просторі-часі