Влітку минулого року компанія Rocket Lab оголосила про намір повторно використовувати першу ступінь носія Electron. У перспективі це дозволить збільшити частоту запусків і знизити витрати на створення нових ракет.
Оскільки суха маса першої ступені становить близько 1 тонни, компанія вирішила зробити ставку на парашути та систему повітряного захоплення. Після відділення та входження в щільні шари атмосфери, ступінь випустить парашут, а далі у справу вступить вертоліт, оснащений спеціальним повітряним захопленням. Його екіпаж повинен буде підхопити першу ступінь, що спускається на парашуті, та доставити її на посадковий майданчик, де її згодом підготують до нового запуску.
Під час стартів, що відбулися в грудні 2019 р., січні 2020 р., інженери Rocket Lab провели перші експерименти з управління ступенями Electron (поки без використання парашутів). Вони виявилися успішними — ступені без проблем витримали вхід в атмосферу та зберегли керованість. До моменту удару по поверхні океану, їх швидкість зменшилася з 7000 до 900 км/ч.
Після цього Rocket Lab провела випробування, покликане продемонструвати можливість повітряного захоплення ступені. В його рамках тестовий зразок був скинутий вертольотом. Після розкриття парашута, його успішно підхопив інший вертоліт на висоті близько 1,5 км. Нещодавно компанія опублікувала видовищний відеозапис цього тесту.
Зараз інженери Rocket Lab готуються до наступної фази випробувань. Тепер вони спробують використати парашути, щоб м’яко приводнити першу ступінь до океану (без повітряного захоплення). Далі фахівці компанії виловлять ступінь й оцінять можливість її повторного використання. На цей момент місія запланована на кінець 2020 р.
За матеріалами: https://www.rocketlabusa.com