Перший «космічний буксир» вирушив на орбіту

9 жовтня з космодрому Байконур відбувся пуск ракети «Протон-М», яка доставила в космос розгінний блок «Бриз-М» із супутниками Eutelsat 5, West B і MEV-1. Найближчими годинами «Бриз-М» завершить маневри, необхідні для того, щоб вивести корисне навантаження на задані орбіти. Після цього апарати відокремляться від нього.

Попри те, що MEV-1 у цій місії є попутним навантаженням, саме до нього прикута основна увага фахівців. Річ у тім, що він є першим в історії апаратом, призначеним для продовження терміну служби старих супутників.

MEV-1 розробили фахівці компанії Orbital ATK (яка нині є частиною концерну Northrop Grumman). За наявними функціями його можна порівняти з «космічним буксиром»: він призначений для стикування з геостаціонарними супутниками й утримання їх на заданій позиції.

Після відокремлення від розгінного блоку 2326-кілограмовий апарат попрямує до своєї мети — супутника Intelsat 901, запущеного 2001 року, який на цей момент майже вичерпав бортові запаси палива. Найближчим часом інженери компанії Intelsat переведуть його на орбіту поховання. Це необхідно для того, щоб виключити ризик для інших геостаціонарних супутників на випадок, якщо під час зближення з «буксиром» щось піде не так.

MEV (концепт). Джерело: Orbital ATK

Після того, як MEV-1 зістикується з ціллю, інженери проведуть серію випробувань, які мають продемонструвати, що він здатний утримувати Intelsat 901 на заданій позиції. У разі успіху «космічний буксир» переведе його на нову орбіту, на якій той зможе відновити роботу. Згідно з умовами контракту, апарат утримуватиме супутник протягом 5 років. Після завершення цього терміну MEV-1 поверне його на орбіту поховання.

Надалі MEV-1 може бути використаний для продовження терміну експлуатації якогось іншого супутника. За твердженнями конструкторів, він у змозі зістикуватися з 80% наявних геостаціонарних апаратів. «Космічний буксир» розрахований на 15 років роботи.

За матеріалами https://spaceflightnow.com

Ілон Маск переносить свою штаб-квартиру через «гендерний» закон
На HBO виходить фільм про «дикий дикий космос». І це — не фантастика
Прорив у фізиці: вчені навчили ядра атомів поглинати та випромінювати енергію
Вище за температуру плавлення нікелю: астрономи виявили ультрагарячий нептун
Швидше швидкості світла: тахіон виявився сумісним із теорією відносності Ейнштейна
Астрономи знайшли нову карликову галактику
Неймовірна точність: загадку Антикітерського механізму розгадали завдяки гравітаційним хвилям
Хіп-хоп на Венері: NASA відправила пісню Міссі Елліотт у космос
Глобальне потепління гальмує обертання Землі навколо своєї осі
Верховна Рада скасувала перехід на літній час